top of page

"Obroża"

Magdalena Cwen Hanuszkiewicz i Andrzej Niemirski

„Obroża" - to kameralna, dwuosobowa sztuka, studium związków łączących matkę i syna.

 

Sztuka autorstwa Grzegorza Walczaka emitowana była do tej pory tylko w formie słuchowiska Teatru Polskiego Radia i nie miała jeszcze premiery teatru żywego planu. Sceniczną prapremierę przygotowaną w Teatrze Rampa reżyseruje Marek Pasieczny, a wystąpią w niej Magdalena Cwen Hanuszkiewicz i Andrzej Niemirski.

Rzecz rozgrywa się między Matką – emerytowaną aktorką dotkniętą chorobą Alzheimera i jej Synem – pisarzem. Schorzenie matki wraz z postępującymi spustoszeniami w pamięci, powoduje u chorej coraz większy dysonans w równoważeniu się jej z rzeczywistością, a także – co niezwykle ważne – wyalienowanie, osamotnienie, w rezultacie wykluczenie jej z życia społecznego, sąsiedzkiego, a nawet rodzinnego.Jedynym opiekunem, z którym bohaterka sztuki w coraz rzadszych chwilach przytomności toczy nieustanny bój, czy jakiś rodzaj tragicznej gry, jest jej Syn – pisarz, postać również niełatwa i nietypowa. Dziwactwa, nieuleczalna choroba Matki, jej władczy, a zarazem naznaczony patologiczną skazą charakter, również na Synu odcisnął swoiste piętno.

Konflikt, momentami groteskowo tragiczny, ale i z nutą głęboko skrywanej, niełatwej miłość Matki i Syna, stanowią tło tego kameralnego dramatu, który jak w soczewce ukazuje niezwykle ważny społecznie problem wyalienowania i wykluczenia pewnej grupy ludzi, którzy na to nie zasłużyli i którym należy się pomoc.

 

Sztuka ma na celu przybliżenie problemów tego typu rodzin. Alzheimer jest bowiem chorobą, dotykającą nie tylko jednostkę, która na nią zapadła, jest on „rakiem” duszy, wdzierającym się podstępnie w tkankę osób najbliższych.

Spektakl dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Premiera: Teatr Rampa, Warszawa, 20 grudnia 2017

Reżyser spektaklu "Obroża" Marek Pasieczny, aktor Andrzej Niemirski oraz autor Grzegorz Walczak

bottom of page