top of page

MIĘDZY WIERSZAMI

 

Bywam poetą, docenionym czasem tu i ówdzie, ale nie tam, gdzie trzeba, żeby się wspiąć po drabinie opiniotwórczych świętych rozdawców nagród i łask kulturowych. Docenił mnie Roman Śliwonik, wyraził to nawet na okładce przedostatniego mojego tomiku Sopel słońca. Roman był bezinteresowny i bezkompromisowy.

Czasem się pojawiam w antologiach poetyckich, czasem tłumaczą mnie Serbowie, Rosjanie i Bułgarzy, np. ostatnio Lyczezar Seliaszki w polsko-bułgarskim tomie mojej poezji Elegie i inne wiersze (Sofia 2013 r.).

IMG_6152.jpg
HELLADA
zastygła w mit
IBiS, Warszawa 2018

Zbiór poezji Grzegorza Walczaka po polsku i grecku. W poezji odbijają się wątki starogreckie będące podstawą kultury europejskiej. Utwory te mają też uniwersalne znaczenie dla współczesności.

Tłumaczenie Paweł Krupka

Anioły i dusioły
Miniatura, Kraków 2015
Elegie i inne wiersze
Tomik dwujęzyczny
Bulgarska Knijnitza – Sofia 2013

Najnowszy tomik poety ukazał się w Bułgarii w dwóch językach: polskim i bułgarskim.

Ceniony bułgarski poeata i tłumacz Łycezar Seliaszki wytropił poezję Grzegorza Walczaka po wspólnym spotkaniu w czasie Jesieni Poetyckiej w Polsce i z własnej inicjatywy przetłumaczył cały tomik wierszy.

Roznamięty
IBiS 2004

"Zasatanawia mnie, drogi Czytelniku, czy bezwstyd, myśli rozpasanie, nieskromne fantazje może osłonić nieco szata językowa, czy wulgaryzmy moich wybitnych poprzedników - którzy od dawnych czasów w czapce niewidce rzeźbili "męskie" erotyczne strofy - można dziś bez obawy zastąpić stylistycznym żartem.

Zapraszam Cię w mój naddziewiczy las. A kiedy w niego wkroczysz, miej w sobie żar serdeczny, nieznośną lekkość bytu, a nade wszysko pobłażanie." Autor

Cykl poetycki "Anioły" i trzy poetycko-muzyczne monodramy sceniczne: "Treny mojej matce", "Taniec z dusiołem" i "Nad przepaścią"

Sopel słońca
MDK Przasnysz 2007

"Są dni, kiedy pogodzony

układam na tafli powietrza

miękkie jak mech dłonie"

"Ta intrygująca widzialna i mająca w sobie tajemnicę metafora daje pojęcie o talencie Autora. Lubię takie wersety delikatne, nie natarczywe, nie wyrastające zanadto z wiersza, niosące pojęcie.

Grzegorz Walczak poszukuje sposobu wypowiedzi, stosuje ironiczny dystans, który go chroni przed nadmiernym otwarciem, ale przecież rozrzewnienia w jego wierszach wcale mi nie przeszkadzają.

Tom "Sopel słońca" jest bogaty. Jakość poety poznaje się po propozycjach myślowych i artystycznych. Tom jest konsekwetnie pomyślany i wyrazisty.

Są to pożegnania. Nieroztkliwiające się, dotkliwe, rejestrujące doświadczenia. Ciemne, ale wiersz rozświetla metafora, czysta, ostra, rozbłyskująca.

Jestem poruszony wieloma wierszami."

Roman Śliwonik

 

A kiedy zastuka anioł
IBiS 1995
Autoportret z przeszłości
Iskry 1989
Witraże
LSW 1972
 
Lamenti za majkom
Tomik w języku serbskim 
 
bottom of page